Czym jest trening internwałowy i jak wpływa na Twój organizm

Trening interwałowy to krótki trening o wysokiej intensywności, w którym naprzemiennie występują okresy krótkich, intensywnych ćwiczeń i dłuższych faz odpoczynku. Takie połączenie wysokiej intensywności i czasu na odpoczynek pozwala spalić więcej kalorii niż typowy trening cardio, a także przynosi dodatkowe korzyści, które utrzymują się długo po opuszczeniu siłowni. Trening interwałowy podkręca metabolizm, dzięki czemu spalasz więcej kalorii nawet po zakończeniu treningu. Zwiększa także VO2 max (zdolność organizmu do pobierania i przetwarzania tlenu podczas ćwiczeń), co pozwala organizmowi na bardziej efektywny transport i wykorzystanie tlenu podczas ćwiczeń. Wreszcie, trening interwałowy ma korzystny wpływ na stres, lęk i depresję poprzez wyzwalanie radosnych substancji chemicznych zwanych endorfinami.

Przyspieszenie metabolizmu

Metabolizm to proces, w którym nasz organizm spala kalorie i rozkłada składniki odżywcze. Decyduje on również o tym, jak szybko tracimy lub przybieramy na wadze. Stwierdzono, że trening interwałowy znacząco przyspiesza metabolizm i zwiększa spalanie tłuszczu aż do 48 godzin po treningu. Utrzymanie wysokiego tempa metabolizmu przez dłuższy czas jest kluczem do kontroli wagi. Można to osiągnąć, wybierając ćwiczenia, które podnoszą tętno, takie jak trening interwałowy, siłowy i HIIT.

Zwiększ spalanie tłuszczu i wytrzymałość

Badania pokazują, że trening interwałowy pomaga zwiększyć spalanie tłuszczu nawet o 16% i wytrzymałość nawet o 16%. Najlepsze jest to, że trening interwałowy może być wykonywany przy każdym rodzaju ćwiczeń, niezależnie od tego, czy chodzisz, biegasz, jeździsz na rowerze, czy wykonujesz trening siłowy.

Stwierdzono, że trening interwałowy zwiększa spalanie tłuszczu, ponieważ jest ukierunkowany na wszystkie trzy rodzaje tłuszczu. Skupia się na tłuszczu białym, czyli tym, który chcemy zredukować. Celuje także w brązowy tłuszcz, który spala kalorie i jest odpowiedzialny za regulację temperatury ciała. Celuje również w czerwony tłuszcz, którego chcemy się pozbyć, np. tłuszcz w śródpiersiu.

Poprawia wytrzymałość

Trening interwałowy może być wykorzystywany do zwiększenia wytrzymałości na kilka sposobów. Zwiększa on tętno i pojemność oddechową. Zwiększa przepływ krwi i ilość tlenu dostarczanego do mięśni, co ma kluczowe znaczenie dla wytrzymałości. Stwierdzono, że trening interwałowy poprawia siłę mięśni, wytrzymałość mięśniową i wydolność aerobową. Zwiększa także ilość enzymów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu.

Zmniejszanie stresu

Ćwiczenia o wysokiej intensywności, takie jak trening interwałowy, uwalniają hormony redukujące stres, takie jak endorfiny i serotonina. Wywołują one pozytywne uczucia i poprawiają nastrój. Wykazano, że regularne ćwiczenia zmniejszają stres i poprawiają zdrowie psychiczne. Regularne ćwiczenia fizyczne uwalniają więcej tych hormonów, ale trening interwałowy wytwarza ich jeszcze więcej. Trening interwałowy wytwarza więcej tych hormonów niż dłuższe ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Dzieje się tak dlatego, że jest to krótszy, bardziej intensywny trening.

Znaczenie treningu interwałowego polega na tym, że spala on więcej kalorii nawet po zakończeniu treningu, przyspiesza metabolizm, zwiększa spalanie tłuszczu i wytrzymałość, poprawia wytrzymałość i zmniejsza stres. Te korzyści sprawiają, że trening interwałowy jest świetnym ćwiczeniem dla osób, które chcą schudnąć i zyskać dobrą kondycję.